Brno

Město Brno je druhé největší v České republice a největší město na Moravě. Město je plné historických a kulturních památek. Většina se nachází v historickém jádru města. Brno je městem zajímavé architektury od dob středověku po modernu – moderní architektura je zastoupena především funkcionalismem. Město je řazeno jako přední urbanizovaný celek v Evropě.

Co nezapomenout navštívit:

Hrad Špilberk se nachází na vrcholu kopce nad městem. Byl založen v druhé polovině 13.století českým králem Přemyslem Otakarem II. Jeho nedílnou součástí je historická věznice – kasematy.

K nejznámějším barokním památkám patří sloup Nejsvětější trojice na Zelném trhu nebo Morový sloup na náměstí Svobody.

Dále za návštěvu stojí chrám sv. Petra a Pavla, kapucínská krypta s mumiemi mnichů nebo celosvětově známá funkcionalistická – Villa Tugendhat, která je zapsána na seznam UNESCO. Mezi moderní památku, která stojí za vidění patří Brněnský orloj ve tvaru projektilu s hodinovým strojem uvnitř, který vypouští každý den v 11.00 hodin kuličku, kterou je možné si odnést na památku.

V kostele svatého Jakuba se můžete setkat s jednou zvláštností. Pokud se díváte na kostel z jižní strany, uvidíte holý zadek v horní části gotického okna. Říká se, že kněží ze svatého Petra neměli rádi ty ze svatého Jakuba a naopak. Takže si asi dokážete představit, jak velké napětí mezi nimi panovalo, když se tyto dva kostely stavěly.

Legenda spojená s městem Brno:

Duchovní ze svatého Petra měli sice více peněz, ale ti svatého Jakuba měli lepší stavitele, kteří měli více zkušeností ze zahraničí. Stavitel byl správný chlap a byl velmi populární nejen na staveništi, ale také mezi měšťany. Stavební práce u sv. Petra zaostávaly za plánem a lidé začali říkat, že svatý Jakub bude dokončen dlouho před sv. Petrem. Klérové sv. Petra, kteří byli mnohem mocnější, donutili kameníka opustit stavbu kostela svatého Jakuba. Než odešel, dostal však možnost dokončit práci, kterou dělal na gotickém okně. Všichni od svatého Jakuba byli nadšeni, když viděli, jak se kameník pomstil kněžím od svatému Petrovi. A tato sladká pomsta měla podobu holého zadku, vystrčeného na ty, kteří ho vyhnali z města. Pojeďte s námi do druhého největšího města v České republice ve svém vlastním privátním voze s řidičem.