Telč

Malebné město Telč láká návštěvníky na architektonické památky všech stavebních slohů minulého tisíciletí. Historické jádro města patří k nejcennějším městským památkovým rezervacím na Moravě. Bylo zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Nalezneme zde architektonické památky mimořádné hodnoty (měšťanského, církevního i šlechtického charakteru). Prolínají se v nich prvky gotické, renesanční i barokní architektury

Co nezapomenout navštívit:

V Telči si můžete prohlédnout zámek s renesanční zahradou, parkem a skleníkem, Muzeum Vysočiny, kostel sv. Jakuba, Jména Ježíš a sv. Ducha, Konvikt sv. Andělů, Jezuitskou kolej a gymnázium, galerie, Mariánský sloup, kašny, vyhlídkové věže sv. Jakuba a sv. Ducha, městské opevnění, Horní a Dolní bránu a měšťanské domy s podloubím, ale i Staré Město s kostelem Matky Boží a barokními sochami, a to vše obklopené třemi rybníky Staroměstským, Ulickým, Štěpnickým.

Zámek Telč byl původně vybudován jako gotický hrad. V polovině 16.století ho nechal přestavět Zachariáš z Hradce v renesanční sídlo. Tuto podobu si zachoval i v interiéru dodnes.
Součástí zámeckého areálu je zámecké podzemí a zámecká zahrada s parkem.

Náměstí Zachariáše z Hradce je lemováno malebnými domy s podloubími. Domy tvoří typickou scenérii města. Arkády, fasády a štíty byly vystavěny individuálně. Renesanční charakter si zachovaly pouze některé z nich. Většina fasád a štítů nese také znaky baroka ale i pozdějších slohů.

Velkou zajímavostí je též telčské podzemí pod náměstím Zachariáše z Hradce.
Pod většinou domů na náměstí, ale také pod částí zámeckého areálu se nachází středověká sklepení. Sklepy, byly propojeny chodbami, jejichž zpřístupněná část je dlouhá skoro 150 m a nabízí interaktivní zábavně-naučnou expozici.

Zajímavosti města Telč:

Nejhezčí město Českomoravské vrchoviny je bezpochyby Telč. Není nic, co by se dalo zlepšit – všechno je na svém místě. Telč má okouzlující polohu uprostřed přehrad, je bohatá na památky, které vytvářejí zcela harmonický celek, město bylo zařazeno na seznam kulturního dědictví UNESCO.

Otcem této krásy je Zachariáš z Hradce, který v roce 1550 zdědil místní gotickou pevnost spolu s přilehlým městem. Strávil jeden rok v Itálii, odkud přinesl spoustu architektonických nápadů a inspirací. Byl ohromen báječnou italskou renesancí, kterou se v Telči rozhodl realizovat. Telč je velmi malebná, ideální pro poznávání památek během Vaší dovolené v České republice.