Plzeň

Město Plzeň je metropole Plzeňského kraje. Je čtvrtým největším městem v České republice. Plzeň je známá jako průmyslové a pivovarnické město. Mezi nejvýznamnější památky města patří historické jádro a okolní ulice, které jsou chráněné jako městská památková rezervace.

Co nezapomenout navštívit:

Trojlodní gotický chrám sv. Bartoloměje se nachází na historickém náměstí Republiky. Nejcennější památkou v chrámu je opuková plastika plzeňské madony, sousoší Kalvárie.  Chrám je bohatě zdoben – za povšimnutí stojí barevná okna.

Pozdně gotická vodárenská černá věž bývala součástí opevnění města – Pražské brány. Měla zásobovat město vodou – podzemní část věže je součástí prohlídkového okruhu plzeňského podzemí.

Plzeňské historické podzemí můžete navštívit během komentované prohlídky. Bylo budováno postupně již od založení města ve 14.století. Sklepy a chodby sloužily jako zásobárny potravin a v čase ohrožení města poskytovaly úkryt a únikové cesty místním obyvatelům.

Pivovar Plzeňského Prazdroje kde se můžete seznámit s postupem vaření piva Pilsner Urquell. Prohlídka je spojena i s ochutnávkou piva.

Dále můžete navštívit pivovarské muzeum, které se nachází v původním středověkém právovárečném domě a je nejstarší svého druhu na světě. Seznámíte se zde s příběhem piva od starověku až do vzniku velkých průmyslových pivovarů. Velkou synagogu, která je největší stavbou svého druhu v České republice, druhá největší v Evropě a třetí na světě. Synagoga je postavena v maursko-románském.

Světoznámé pivo:

Plzeň nemusí mít žádnou magickou minerální vodu, ale má své světově proslulé a velmi zdravé pivo. Pokud navštívíte pivovarské muzeum, najdete v hlavním oddělení zajímavostí sud vyrobený z medově zbarveného skla. Tento sud byl použit k přepravě plzeňského piva do Vatikánu v 19. století. Papež v té době považoval plzeňské pivo jako lék na léčení jeho onemocnění.

Zajímavý je také masivní půllitr na pivo vyřezaný z jednoho kusu dřeva. Ten byl vyroben zkušenými rusy, kteří měli během pobytu na Sibiři spoustu času. Můžete také vidět nejmenší sud na světě. Obsahuje pouhý 1 cm3 piva, tj. Jen tolik, aby opil vrabce. Byl vyroben bednářem Františkem Stejskalem, který použil stejnou technologii jako k výrobě sudů ve standardní velikosti. Během exkurze a v mnoha a mnoha místních hospodách můžete ochutnat spousty druhů piva, ale nebojte se, Váš osobní řidič vás vezme bezpečně zpět do hotelu.