Liberec

Město Liberec se nachází na severu Čech a je pátým největším městem. Zajímavostí je, že město Liberec je spojeno s dalším významným městem – Jabloncem nad Nisou tramvajovou linkou. V Liberci naleznete množství zajímavých budov a památek – nejznámější dominantou je vysílač Ještěd.

Co nezapomenout navštívit:

Unikátní stavbu, která se stala dominantou Liberce ale i celého regionu vysílač na vrcholu Ještědu. V letech 1966–1973 probíhala stavba televizního vysílače, který byl postaven podle projektu arch. Karla Hubáčka. Stavba byla oceněna Perretovou cenou a získala také titul Stavba století. Výška vysílače je 93 m. Na vrchol Ještědu vede kabinová lanovka. V přízemí se nachází krytý vyhlídkový ochoz, navštívit také můžete restauraci v patře vysílače.

Jedním z hlavních symbolů města je novorenesanční liberecká radnice – její podoba je inspirována radnicí ve Vídni.

Další zajímavostí jsou tzv. Valdštejnské domky ve Větrné uličce. Jsou to nejstarší dochované domky v Liberci. Pocházejí z let 1678–1681. Tyto domy původně obývali řemeslníci a soukeníci. Každý rok se zde konají vánoční trhy. Zakoupit zde můžete tradiční Vánoční ozdoby, figurky a cukroví.

Zajímavosti z okolí:

Stejně jako většina lidí v západní, střední a východní Evropě pravděpodobně nevíte, že Liberec se stal kolébkou motorismu v této části světa. Právě zde bylo vyrobeno první auto v Čechách. V roce 1893, místní průmyslník a dobrodruh Baron Theodor von Liebieg objednal Benz Victoria, což mu způsobilo značné nepříjemnosti.

Auto děsilo místní koně, lákalo davy lidí a bylo předmětem opakovaných, dlouhotrvajících a delikátních jednání s celníky i policejními důstojníky.

Ctihodný baron použil toto vozidlo na první dálkovou jízdu z Liberce do Gondorfu u Koblenze. Podařilo se mu překonat úžasných 939 km jízdy s ohromující průměrnou rychlostí 13,6 km / h. Během jízdy auto spotřebovalo průměrně 21 litrů benzínu – a až 150 litrů vody – na 100 kilometrů. Cestou se zastavil u Karla Benze, od něhož si vůz koupil. Baron von Liebiegs zahořel láskou k automobilům a to ho vedlo k založení automobilky RAF v Liberci. Možná by Vás zajímalo, že Liberec je také domovským městem světově proslulého automobilového návrháře Ferdinanda Porsheho. První český jezdec Formule I se jmenuje Tomáš Enge, a je také z Liberce. Pokud Vás zajímá více informací, využijete služeb našeho servisu a prozkoumejte Liberec s naším řidičem.