Pardubice

Pardubice jsou významným univerzitním městem. Leží ve východních Čechách asi 1,5 hodiny jízdy od hlavního města Prahy. Historický střed města byl vyhlášen městskou památkovou rezervací s dominantní „zelenou bránou“. Na jejím průčelí je umístěn reliéf, který navrhl Mikoláš Aleš. Znázorňuje erbovní pověst pánů z Pardubic, jejich erb užívají Pardubice jako městský znak.

Co nezapomenout navštívit:

Výraznou dominantou města Pardubic je renesanční zámek. Výjimečný památkový objekt vznikl za vlády pánů z Pernštejna. Uvnitř zámku se nachází nádherná malířská výzdoba, původní kamenné portály a kazetové stropy.

Nádherné měšťanské domy na Perštýnském náměstí nesou stopy pozdní gotiky. Většina domů byla upravena při rekonstrukcích v době baroka, rokoka, klasicismu, empíru ale i později. Mezi domy vyniká proslulá fasáda domu U Jonáše. Dále na náměstí můžete vidět nádhernou radnici a morový sloup se sochou Panny Marie.

Dále můžete navštívit v okolí města Pardubic zříceninu hradu Kunětická Hora z počátku 15. století. Hrad je kulturní památkou. Z vyhlídky můžete obdivovat krásnou okolní krajinu. Pardubický kraj je také znám díky svému perníku a celosvětově známé dostihové dráze, na které se každý rok koná mezinárodní dostihová steeplechase – Velká Pardubická.

Významná osobnost pocházející z Pardubic:

Jan Kašpar je jeden z nejznámějších českých pilotů. Byl to on, kdo pilotoval první české letadlo. Pocházel z Pardubic, studoval na Pražské technické univerzitě a začal pracovat ve firmě, která vyráběla díly na letadla. Snil o tom, že bude sám létat, ale jelikož nejlevnější letadlo bylo pro něj příliš drahé, rozhodl se postavit si vlastní, tak jako bratři Wrightové.

Jeho první let, který byl dlouhý asi dva kilometry se uskutečnil 16. dubnu roku 1910 – pouhých sedm let po prvním letu vedeném Wilburem a Orvilleem. Tento den je považován za zrození české letecké techniky. 13. května 1911 provedl svůj historický let z Pardubic do Prahy… Neváhejte nás kontaktovat a rezervujte si soukromé auto s řidičem, abyste se mohli dozvědět více o Pardubicích a ochutnat tradiční, lahodný perník