Olomouc

Město Olomouc je centrem Olomouckého kraje a jedno z univerzitních měst České republiky. Je druhou největší památkovou rezervací a nabízí řadu atraktivních míst. Za návštěvu stojí místní kláštery, kašny, muzea a například zoologická zahrada. Chloubou města je barokní sloup Nejsvětější Trojice na Horním náměstí, který je zapsán na seznam UNESCO.

Co nezapomenout navštívit:

Baroknímu sloup Nejsvětější Trojice: měří 35 m a patří k nejvyšším sloupům v České republice. Tvoří jednu z nejvýznamnějších dominant Horního náměstí.

Goticko-renesanční radnice s orlojem, která se též nachází na Horním náměstí. První zmínka pochází z roku 1378. Produkce orloje probíhá každý den v pravé poledne. Zajímavostí je také radniční věž vysoká 76 m, ze které je krásný výhled do okolí.

Dále za návštěvu stojí zbytky Přemyslovského románského paláce z 12. století, gotická katedrála sv. Václava, která patří neodmyslitelně k panoramatu města, Olomoucké hradby, které se zachovaly ve fragmentech a jsou částečně součástí Olomouckých parků a samozřejmě velmi známý barokní chrám na Svatém Kopečku.

Historie spojená s Olomoucí:

Václav III., Poslední český král, z přemyslovské dynastie, byl velmi talentovaný mladík. I přesto všechno byl ale i typický teenager a tradují se nejrůznější příběhy o jeho spíše divokém adolescentním chování. Ve věku 12 let byl korunován maďarským králem. V roce 1305 zemřel jeho otec Václav II, který mu zanechal další dvě království – Čechy a Polsko.

Obklopen nepřáteli se rozhodl vzdát maďarské koruny a soustředit se na to, aby se udržel v Polsku. V létě 1306, ve věku 16 let, vyrazil se svou armádou, aby zlikvidoval polského následníka trůnu Wladyslawa Lokietka.

Do města Olomouc dorazil počátkem srpna, chtěl zde udělat poslední zastávku na domácím území. A to se mu stalo osudným. Dne 4. srpna 1306 se někomu podařilo vstoupit do jeho ložnice v paláci a zabít ho, když odpočíval. Kdo zabil Václava III. a proč – tyto dvě otázky zůstávají stále nezodpovězeny. Víme jen tolik, že měl spousty nepřátel a měl být trochu opatrnější. Ale víme, jací jsou teenageři! Pokud budete cestovat z Prahy do Olomouce s naším profesionálním řidičem, nezapomeňte navštívit Přemyslovský palác, kde skončila Přemyslovská dynastie, která vládla Čechám přes 450 let.