Město Strakonice se nachází kousek od měst Písek a České Budějovice v Jihočeském kraji. Ve městě je řada historických památek, z nichž nejvýznamnější je Strakonický hrad. Na Velkém náměstí ve středu města se nachází historické domy s bohatou výzdobou fasád. Zajímavostí je budova České spořitelny se sgrafitovou výzdobou, budova bývalé radnice a Masné krámy.
Co nezapomenout navštívit:
Na Palackého náměstí můžete vidět dominantní barokní mariánský sloup.
Také si zde můžete prohlédnout repliku brány Stonehenge jejímž autorem je Ing. Pavel Pavel.
Významnou památkou města je Strakonický hrad založený kolem roku 1200 rodem Bavorů. Zajímavostí je originální chodba s cihlovým žebrováním a nástěnnými malbami. Dominantou hradu je věž zvaná Rumpál. Strakonický hrad se stal hlavním sídlem řádu johanitů. Později byl hrad renesančně upraven a přibyla i další věž – Jelenka. Začátkem 17.století byl zámek i zahrady upraveny v barokním stylu.
Zajímavosti z okolí Strakonic:
Co mají Strakonice společného s moai na Velikonočních ostrovech a Stonehenge v jihozápadní Anglii? Odpověď se týká originalit a konkrétně osoby jménem Pavel Pavel, který je svým způsobem také zvláštností, protože jen málo lidí v Evropě má jméno, které je stejné jako jejich příjmení. A byl to právě Pavel Pavel, podnikavý inženýr ze Strakonic, který vyřešil záhadu, jak se sochy Moia „pohybovaly“ po Velikonočním ostrově.
Po dlouhém výzkumu předvedl, jak pouze 17 osob dokáže rozpohybovat jednu sochu. To bylo v roce 1982. O čtyři roky později byl pozván, aby se připojil k expedici Thora Heyerdahla na samotném Velikonočním ostrově a zopakoval svůj experiment, tentokrát na původní soše. A Hádej co! Opět byl úspěšný. Pavel Pavel však nebyl spokojen jen s vyřešením tajemství soch moia. Vyřešil ještě mnohem starší tajemství a to, jak byly na svislé kameny Stonehenge umístěny překlady nebo náhrobky. Proto se na levé straně řeky Otavy můžete podívat na repliku části Stonehenge. Zveme vás na prohlídku do Strakonic s naším řidičem, abyste se přesvědčili na vlastní oči.